«Жас келсе, іске» жас мамандарға арналған тренинг - сабақ » Жетісу облысы Көксу ауданы Алғабас орта мектебі
Жетісу облысы
Көксу ауданы білім бөлімінің
"Алғабас орта мектебі"
отдела образования Кербулакского района
Приемная
+7(72) 43-50-93
Бухгалтерия
+7(72) 23-11-37
Версия для
слабовидящих
» » «Жас келсе, іске» жас мамандарға арналған тренинг - сабақ
01
ноябрь
2022

«Жас келсе, іске» жас мамандарға арналған тренинг - сабақ

            «Жас келсе, іске» жас мамандарға арналған тренинг - сабақ
 
     Мақсаты: Жас мамандарға көмек көрсету және ұжымда жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Айналамыздағы адамдармен қарым – қатынасымыз қандай, олар кімдер, біз кімбіз, өзімізді өзіміз танимыз ба?, —
 деген сұрақтарға жауап іздеп, тұлғаның адами көзқарасын анықтау.


 Көрнекілігі: суреттер, нақыл сөздер, бланк, слайд
 Нақыл сөздер: «Жас келсе іске», «Жас маман! Әрбір бала - бір жұлдыз. Жарқырауына көмектес!»


 Құрметті ұстаздар!
 Адамның өз қызметін аянбай, алаңсыз жүргізуіне ұшқыр ой, алғыр зейін, ашық көз, ояу көкірек керек екені даусыз. Бүгінгі мақсат, айналамыздағы адамдарымызбен қарым – қатынасымыз қандай, олар кімдер, біз кімбіз, өзімізді — өзіміз танимыз ба? деген сұрақтарға жауап іздеп, тұлғаның адами көзқарасын анықтау. Сергек қимылмен, ширақ оймен, сезімтал жүрекпен адал еңбек ететін олардың зерделеріндегі ойларынан түйін алу.
 Мектебіміздің қоғамдық өмірінде де алатын орны, атқаратын рөлі өз мәніндегі жас мамандардың ауызбіршілігін тудыру, көппен жұмыс істей білудің маңыздылығын, ерекшелігін тағы да айқындай түсу болды.
 Ендеше сіздерге сәттілік тілей отырып, тренингімізді бастаймыз.
 
 І. ҰСТАЗ ТАҒЫЛЫМЫ
 «Жарық құмыра» тақырыбындағы видеороликті көре отырып, негізгі мазмұнының қандай тағылым беретінін ұшқыр ой, шебер тілмен әңгімелеп, өз ойларын ортаға салу.
 
 II. ЗЕЙІНДІ ЗЕРТТЕП ЗЕРДЕЛЕ
 «МЮНСТЕРБЕРГ» ӘДІСТЕМЕСІ
 Бұл әдістеме зейіннің таңдамалылығын анықтауға бағытталады.
 Жағымды әуен жәй дауыспен ойналып тұрады. Алдарына бланк таратылып беріледі, оның сыртына аты – жөндерін жазып, толтырады.
 
 Нұсқау:
 Көптеген әріптердің арасында тұтас сөздер бар. Сіздің міндетіңіз: тез оқып отырып, сол сөздердің астын сызуыңыз керек.
 Жұмыс уақыты - 2 минут. Табылып астын сызған сөздердің саны мен байқалмай қалған сөздер саны, қатеге байланысты бағаланады.
 Зерттелуші тапсырманы орындап болғаннан кейін нәтижесі есептеліп хабарланады.
 Аашпгоппартаивнртерезевнаапташыопккарталыгксағатлыгсабақоыгборпыаукесікрвнбасбалдақинакпотақтагыеоқушыоанмұғалімрыгадиректорвпыкуқызметкерапецуранлвгкдәптершввр…….


 Сергіту сәті: «Менің мінезім»
 Мақсаты: Өзіне деген сенімділігін, өзін тануға деген қабілеттерін анықтау.
 Әрбір қатысушы білезіктей шеңбер сызып, оны төртке бөледі.
 Әр бөлікке төмендегі жануар,аң, құс аттарын жазып шығады.
 Түйе, Жылқы, Сиыр, Қой, Ешкі, Ит, Мысық, Тауық, Қаз, Аққу, Қарлығаш,
 Үйрек, Бұлбұл, Арыстан, Қасқыр, Түлкі, Маймыл, Қоян, Тауешкі, Тасбақа,
 Жылан, Балық.
 Соңында 1. Үйде, 2. Жұмыста, 3. Жолдастарының арасында, 4. Өзіндік баға деп бөлінген бөліктерге жазылған жануарлар, құстар адамның сол бөлікке қатысты мінездемелермен танысады.

Жауабы:
 1. Түйе- шыдамды
 2. Жылқы- тектілік
 3. Сиыр- өкпелегіш
 4. Қой- жайдарлылық
 5. Ешкі- ұйымдастырушылық
 6. Ит- адалдық
 7. Мысық- жалқау  адамдар
 8. Тауық- шығармашыл
 9. Қаз- тазалық
 10. Аққу- сезімтал
 11. Қарлығаш- бауырмал
 12. Үйрек- ұқыптылық
 13. Бұлбұл- әнді жақсы көретін
 14. Арыстан- қайратты
 15. Қасқыр- жігерлі
 16. Түлкі- бейімделгіш
 17. Маймыл- әртістік қабілеті бар
 18. Қоян- елгезек
 19. Тауешкі- талғамы жоғары
 20. Тасбақа- мейірімді
 21. Жылан- салқынқанды
 22. Балық- еркіндікті қалайды
 Талдау: жаттығудан алған әсеріңіз? Өзіңізді теңеу қиын болды ма?



 IІІ. ТЕСТ – ДИАГНОСТИКА ҚҰРАЛЫ.
 Сіз қандай мұғалімсіз?
 Жалпы диагностикалық, кәсіби лайықтылықты анықтау.
 1. Мұғалімдік қызметке қалай келдіңіз?
 а) жүрек қалауымен
 ә) кездейсоқ
 б) лажым жоқтықтан
 2. Сіз үшін мұғалімнің жұмысы:
 а) керемет жұмыс
 ә) күнкөріс үшін
 б) бас қатыру
 Оқушылардың сіздің біліміңізге көзқарасы
 а) өте сауатты деп есептейді
 ә) қанағаттанарлық
 б) олардың көзқарасында жұмысым жоқ
 4. Оқушылар арасында жарыс болатын болса:
 а) міндетті түрде менен көмек сұрайды
 ә) кейде
 б) маңыма мүлде жоламайды
 5. Сіздің сабақ өту тәсіліңіз қандай?
 а) оқулықтан тыс қызықты материалды жиі пайдаланамын
 ә) сирек қолданамын
 б) оқулықпен шектелемін
 6. Сіздің қатеңізді озат оқушыңыз тапты:
 а) қатені мойындап, кешірім өтінемін
 ә) үндемей құтыламын
 б) өзімдікі дұрыс деп, жеңістік бермеймін
 7. Сыныптан тыс жұмысты ұйымдастыруда
 а) оқушылар арасында жиі - жиі жарыстар ұйымдастырамын
 ә) басшылар ескерткенде ғана
 б) бас ауыртқым келмейді
 8. Оқушыға қол жұмсайсыз ба?
 а) мүлде қол жұмсамаймын
 ә) анда - санда
 б) «Аюға намаз үйреткен – таяқ» деп есептеймін
 9. Мұғалім болғаныңызға
 а) ризасыз
 ә) сізге бәрібір
 б) өкінесіз
 10. Ұжым арасында беделіңіз:
 а) өте жоғары
 ә) жақсы
 б) орташа
 Уақыты: 5 минут
 Әрбір «а» жауабына – 5 ұпай, «ә» жауабына – 3 ұпай, «б» жауабына – 1 ұпай есептеңіз.
 45 - 50 ұпай жинасаңыз:
 Сіз шәкірт үшін биік тұлғасыз. Сіз бала тәрбиесіне жан - тәнімен берілген жансыз.
 30 - 21 ұпай жинасаңыз:
 Сіз арбаны да сындырмайтын, өгізді де өлтірмейтін күйде жүрсіз. Сізге көп іздену керек.
 15 - 11 ұпай жинасаңыз:
 Сіз босқа уақыт өткізіп жүрсіз. Орыныңызды бала жанын түсінетін шын мұғалімгебосатқаныңыз жөн.


 IV. Әуенді терапия
 Мақсаты: Мұғалімнің кәсіби құлшынысын арттыру, жігерлендіріп көңіл – күйін көтеру.
 Көрнекілігі: Музыка аппараты, жағымды, баяу әуенді диск. Табиғат бейнеленген суреттер.
 Уақыты: 7 - 10 минут
 Ұйымдастыру кезеңі:
 а) Мұғалімді жайлы отырғызып, еркін ыңғайлы сезінуін қадағалау.
 ә) Табиғат көріністерін мұқият қарауын өтіну.
 б) Әуенді қосар алдында мұғалім көзін жұмуы тиіс.
 Кіріспе:
 - Көз алдыңызға жаңа көрген табиғат көріністерін елестетіңіз.
 - Терең дем алып, әуеннің ырғағына зейін аударып, менің сөздеріме құлақ салыңыз.
 - Ал, бастаймыз. (музыка қосылады)
 - Соқпақ жолмен жүріп келесіз …
 - Жол ұзақ, шаршадыңыз, шөлдедіңіз …
 - Кенет алдыңыздан ғажайып бақ көрінді …
 - Алма бағы …
 - Қып – қызыл алмалар қол созым жерде …
 - Сіз үзіп алып жей бастадыңыз …
 - Дәмі керемет …
 - Жеген сайын жегіңіз келеді …
 - Қалтаңыздан дорба алып алмаларды жинай бастадыңыз …
 - Күн кешкірді … Қайту керек … Бақтан шығып жолға түстіңіз … Иығыңызда дорба.
 - Жүгіңіз ауыр. Жол бітер емес. «Тастап кетсем бе екен?» деген ой келді …
 - Сіз дорбаны емес, жалқау ойыңызды тастап кетіңіз …
 - Міне, қалашыққа да жеттіңіз … Алдыңыздан қуана секіріп балалар шықты …
 - Оларға өзіңіз терген алмалардан үлестіре бастадыңыз …
 - Алма тергеніңіз мұншама абырой болар ма?
 Сізге балалар да, олардың ата – аналары да дән риза …
 - Балалардың бақытты күлкісі сіздің де көңіліңізді көкке көтерді! Музыка тоқтатылып, мұғалімдер көзін ашады. Өз әсерлерін бөліседі.



 «Мен – үйде» және «Мен – жұмыста» жаттығуы (10 минут)
 Қазір сіздер парақты екі бағанға бөліңіздер. Бірінші бағанаға «Мен үйде» деп, ал екінші бағанаға «Мен жұмыста» деп жазыңыздар. Осы екі бағананы сол жердегі мінез-құлықтарыңыз бен жүріс -тұрыстарыңызды жазыңыздар.

Талқылау:
 1. Осы жағдайлардағы мінез-құлықтарыңыз бен жүріс-тұрыстарыңыздың ұқсастықтары мен айырмашылықтары туралы қорытынды жасаңыз.
 2. Қай бағананы толтырған оңайға соқты? Қай бағана көптеу болды?
 3. Не себепті айырмашылықтар болады?
 
4. Бұл бағанадағы жағдайлар сәйкес келу керек пе? Неге?




Прокомментировать
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
    heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
    winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
    worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
    expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
    disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
    joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
    sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
    neutral_faceno_mouthinnocent
Введите код с картинки:* Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив